Fotograf ślubny – branża kreatywna

Tylko osobom z zewnątrz, totalnie niezaznajomionym z branżą zajmującą się wykonywaniem zdjęć, może się wydawać, że fotografia ślubna jest czymś prostym. Na pierwszy rzut oka tak ona właśnie wygląda. Zdaje się być zajęciem i dość przyjemnym, i oczywiście mocno opłacalnym pod względem finansowym, zwłaszcza gdy zwróci się uwagę na historie fotografów, którzy chętnie mówią o tym, że w ciągu jednego weekendu, obskakując dwa czy trzy wesela, mogą zarobić nawet więcej niż dziesięć tysięcy złotych. A chyba każdego zadowoliłoby uzyskanie takiej sumki w ciągu dwóch bądź trzech dni. Pieniądze są wręcz na wyciągnięcie rąk.

Marketing w fotografii ślubnej

Mimo tego fotografia ślubna nie jest wcale łatwym kawałkiem chleba, ponieważ sami fotografowie ślubni nie zajmują się wyłącznie wykonywaniem zdjęć. W zakres ich codziennych obowiązków wchodzi znacznie więcej zadań. Są one ogólnie związane z obsługą klienta, ale też i obrabianiem zdjęć w programach graficznych czy nawet tworzeniem całych albumów ślubnych. Dobry fotograf musi być osobą spostrzegawczą i kreatywną. Za każdym razem powinien być w stanie zaproponować klientom coś zupełnie innego. Nie może przy każdym weselu stosować tych samych rozwiązań. Przez to bowiem jego zdjęcia staną się nudne, a wtedy nikt nie będzie chciał za nie zapłacić.

Wymagający zawód fotografa ślubnego

Można więc śmiało powiedzieć, że fotografia ślubna jest tą dziedziną, która wystawia fotografów na działanie pod ciągłą presją. Muszą oni sprostać przeróżnym wymaganiom. Mają też określoną ilość czasu na wykonanie świetnych zdjęć i nie mogą ich powtarzać, prosząc gości o powtórzenie jakiegoś tańca czy scenki. Wszystko dzieje się tu i teraz. Nieraz fotograf otrzymuje tylko kilka sekund na uchwycenie przepięknego spontanicznego pocałunku pary młodej, więc jeśli akurat wtedy nie będzie mieć pod ręką aparatu, nie uda mu się zrealizować zadania. Warto też dodać, że w tym momencie fotografia ślubna obejmuje również tworzenie sesji ślubnych i narzeczeńskich, a ponadto również i projektowanie oraz wykonywanie albumów.

Podobne