W obecnych czasach coraz więcej młodych par rezygnuje z dużego i hucznego wesela na rzecz małego przyjęcia weselnego. Okazuje się, że nawet niewielkie przyjęcie można urządzić tak, aby było ono eleganckim wydarzeniem podkreślającym wyjątkowość dnia ślubu.

Jak wyglądają małe przyjęcia weselne?

Małe przyjęcia weselne urządza się wtedy, gdy liczba gości zawiera się w przedziale od 20 do 50 osób. Tak dzieje się właśnie wtedy, gdy młoda para decyduje się zaprosić jedynie najbliższą rodzinę. Są także pary, które chcą przygotować dwie oddzielne imprezy: jedną małą dla rodziny a drugą większą dla znajomych i przyjaciół. Zależnie od upodobań młodych małe przyjęcie może mieć formę eleganckiego obiadu albo być wzbogacone o niewielką część rozrywkową. Niektórzy decydują się zatrudnić DJ-ja albo mały zespół muzyczny. Najczęściej jednak małe przyjęcie weselne ogranicza się do spotkania przy stole. Różni się ono od wesela tym, że trwa zdecydowanie krócej i nie organizuje się po nim poprawin.

Jak przygotować małe przyjęcie weselne?

Małe przyjęcie weselne organizuje się zwykle w restauracji albo w sali bankietowej, która oprócz głównej sali balowej ma mniejsze pomieszczenie. Bez względu na miejsce, najpóźniej pół roku wcześniej trzeba zarezerwować sobie termin, zwłaszcza jeśli to ma być sobota. Gdy młodzi wybiorą inny dzień tygodnia czas oczekiwania będzie krótszy a ceny niższe. Aby zorganizować takie przyjęcie z pewnością na miesiąc przed wybraną datą trzeba będzie z obsługą ustalić menu oraz plan imprezy. Jeśli chodzi o menu to na małym przyjęciu weselnym zwykle dwukrotnie podaje się dania gorące, pomiędzy nimi są przystawki, gdzie wybiera się około 10 pozycji z całego spisu. Oprócz tego podaje się owoce, desery, ciasta i napoje alkoholowe. Z obsługą należy tez ustalić kwestię dekorowania sali i bardzo często jest ona w cenie. Jeśli nie zatrudniamy zespołu muzycznego to warto przygotować sobie wcześniej listę utworów, które będą emitowane w czasie imprezy z dostępnego na miejscu sprzętu. Atrakcją tego przyjęcia z pewnością będzie tort, który również wcześniej trzeba wybrać.

Jak przebiega małe przyjęcie weselne?

Młodzi po powrocie z kościoła podjeżdżają pod salę weselną lub restaurację, gdzie następuje przywitanie przez rodziców oczekujących z chlebem i solą. Młodzi wypijają pierwszy toast i tłuką kieliszki na szczęście. Bezpośrednio po tym następuje wejście na salę, gdzie obsługa czeka na gości z gotowymi lampkami z szampanem. Wszyscy goście odśpiewują młodym sto lat. Następnie zaprasza się ich do stołów i rozpoczyna się biesiada. W jej trakcie są robione zdjęcia, można też wychodzić na ogród. Zabawa trwa zwykle około 5 godzin, po czym goście otrzymują upominki w formie podziękowań i rozjeżdżają się do domów. Taka mała impreza ma wiele zalet. Jest łatwiejsza i tańsza w przygotowaniu. Małe przyjęcie pozwala na zachowanie kameralnego charakteru. Wszyscy goście mają okazje porozmawiać z młodą parą oraz poznać siebie nawzajem. Zwykle nie trzeba też nikomu zapewniać noclegu, bo impreza kończy się dosyć wcześnie. Warto tego typu przyjęcie organizować w lokalach a nie w domach, bo wtedy można elegancko podjąć gości i podkreślić wyjątkowy charakter wydarzenia.

Podobne