Koszty wesela

Tradycyjne, huczne wesele na które zaprasza się średnio 150 osób to obecnie w polskich warunkach koszt co najmniej 50 000 zł. Nie wszyscy dysponują tak dużymi kwotami i nie wszyscy z okazji ślubu pragną urządzać tradycyjne wesele całonocne. Osoby, które decydują się w nieco skromniejszy sposób stworzyć oprawę dla swojego ślubu mogą to zrobić mając do dyspozycji kwotę 20 000 zł.


Jaką imprezę ślubną można przygotować za 20 000 zł?


20 000 zł to wystarczająca suma na to aby urządzić uroczysty obiad w restauracji dla 30 osób, zapłacić za ślub, samochód, fotografa, dekorację kościoła oraz pokryć koszty strojów ślubnych, bukietów i zaproszeń.
Czy obiad z okazji ślubu to dobry pomysł?

Jeśli ktoś nie chce organizować typowego wesela może z okazji ślubu urządzić uroczysty obiad w restauracji albo w sali bankietowej. Taka impreza trwa zwykle do 5 godzin i w jej trakcie dwukrotnie podaje się dania gorące. Towarzyszyć może jej muzyka płynąca z głośników albo emitowana przez DJ-a. Przy uroczystym obiedzie nie przewiduje się tańców ani zabaw oczepinowych. Główne atrakcje to robienie zdjęć oraz podanie tortu.

Jakie koszty wiążą się z organizacją skromnego ślubu?
Aby urządzić taką imprezę z pewnością trzeba będzie zamówić fotografa co można zrobić już w kwocie 1500 zł. Około 500 zł kosztuje skromna dekoracja kościoła. Wynajęcie samochodu do ślubu wraz z dekoracją to kosz 500-600 zł. W kościele na różne opłaty trzeba będzie przeznaczyć kwotę od 1500 do 2000 zł. Stroje ślubne pana młodego można kupić w kwocie do 2000 zł. Suknia pani młodej może kosztować około 1000 zł jeśli będzie szyta przez krawcową albo około 3000 zł jeśli będzie pochodziła z salonu. Dużym wydatkiem są także obrączki. Najprostsze modele płaskich obrączek z żółtego złota kosztują około 3000 zł za komplet. Najwięcej pieniędzy trzeba będzie zostawić w restauracji. Stawka za osobę przy uroczystym obiedzie to około 150 zł. Dodatkowo trzeba zapłacić za tort i alkohole. W restauracjach zwykle nie trzeba dodatkowo dopłacać ze dekoracje. Mniejsze koszty o których też nie można zapominać to wydruk zaproszeń, kosmetyczka i fryzjer.
Jak widać nic nie stoi na przeszkodzie aby za stosunkowo nieduże pieniądze urządzić eleganckie przyjęcie ślubne. Jest to dobra opcja dla wszystkich tych osób, które nie potrzebują zapraszać wielu gości, mają ograniczone środki albo chcą zaoszczędzić czas. Na organizację skromnego przyjęcia ślubnego wystarczy 4-5 miesięcy przygotowań, a ilość spraw do załatwienia jest znacznie mniejsza niż w przypadku dużego i hucznego wesela.

Podobne