W Polsce jeszcze do niedawna organizowało się duże i huczne wesela. Obecnie ich charakter nieco się zmienia. Część osób decyduje się na skromniejszą oprawę ślubu, inni organizują śluby poza granicami kraju w egzotycznych miejscach a jeszcze inni zawierają ślub bez obecności gości a na konto wesela decydują się wybrać w długą podróż. Sposobów na uświetnienie tego dnia jest wiele. Jeśli więc ktoś nie lubi dużych wesel może zorganizować ślub i niewielkie przyjęcie tylko dla bliskich osób.

Jak zaplanować skromny ślub z przyjęciem?

Mówiąc o skromnym ślubie mamy zazwyczaj na myśli przyjęcie przewidziane na 20-30 osób. W skład gości wchodzą więc zwykle rodzice, rodzeństwo, chrzestni, dziadkowie, świadkowie i dzieci. Jest to bardzo dobra opcja dla wszystkich tych par, które w dniu ślubu chcą mieć przy sobie jedynie naprawdę bliskie osoby, z którymi bywają w stałym kontakcie. Przygotowania do takiego ślubu zabierają mniej czasu i są też mniej kosztowne. Można je zacząć na kilka miesięcy przed planowaną datą. Małe przyjęcia zwykle odbywają się w restauracjach a tam sale można zamówić z wyprzedzeniem 2-3 miesięcy. Aby dobrze zaplanować swój skromny ślub najlepiej rozpisać sobie wszystko na kartce wraz z granicznymi datami załatwienia poszczególnych spraw.

Jakie decyzje trzeba będzie podjąć?

Warto zdawać sobie sprawę z tego, że pewne elementy będą identyczne jak w przypadku dużego wesela. Trzeba kupić obrączki, wiązanki, dopełnić formalności w urzędzie lub kościele, kupić stroje weselne. Przy skromnych ślubach niektórzy rezygnują z wystawnych strojów i tak na przykład panie zakładają krótką sukienkę albo w ogóle rezygnują z bieli. Z całą pewnością trzeba będzie też stworzyć listę gości, zamówić i dostarczyć zaproszenia. Jednocześnie przy małym weselu młodzi mogą zrezygnować z takich punktów jak przywitanie gości pod domem, orkiestra czy poprawiny. Od ich decyzji będzie też zależeć czy decydują się wynająć i dekorować samochód oraz czy będzie fotograf i kamerzysta

Jak wygląda skromne przyjęcie ślubne?

Przy skromnych ślubach młodzi zwykle decydują się zorganizować uroczysty obiad w eleganckiej restauracji lub w sali bankietowej. Tego typu przyjęcie trwa zwykle około 5 godzin i dwukrotnie podawane są dania gorące. Na początku przy wejściu następuje przywitanie z chlebem i solą, tłuczenie kieliszków, toast i odśpiewanie sto lat. Przez resztę czasu goście bawią się przy stołach oraz w ogrodzie. W tle przygrywa muzyka na żywo lub emitowana przez głośniki. Z reguły nie są to imprezy taneczne, jednak jeśli goście będą sobie też życzyć zawsze można dołączyć tańce. Na skromnych przyjęciach rezygnuje się z takich atrakcji jak pierwszy taniec czy oczepiny, pozostaje jednak zwyczaj częstowania tortem. W międzyczasie robione są zdjęcia
Skromny ślub wraz z uroczystym obiadem to dobry sposób na uczczenie ślubu. W mniejszym gronie można z każdym porozmawiać a goście z reguły już się znają. Taka forma cieszy zarówno młodych jak i zaproszonych gości bo jest mniej uciążliwa w przygotowaniu a efekt może być równie znakomity jak przy tradycyjnym weselu. Goście cieszą się, bo nie zarywają nocy, nie trzeba martwić się o nocleg. Skromny ślub warto polecić wszystkim tym, którzy nie mają wystarczającej ilość czasu na organizację dużej uroczystości.

Podobne