Małe wesele – jak zorganizować?

W obecnych czasach coraz więcej osób decyduje się zorganizować skromne przyjęcie ślubne zamiast hucznego wesela. Każdy, kto rozważa taką ewentualność zastanawia się, jak wiele przygotowań będzie wymagał taki ślub i ile to wszystko będzie kosztować. Przyjrzyjmy się więc organizacji ślubu kościelnego i uroczystego obiadu na 30 osób.

Kiedy zacząć przygotowania i co zrobić w pierwszej kolejności?

Organizacja ślubu na 30 osób wymaga przeznaczenia mniej więcej 6 miesięcy na przygotowania. Zaczynamy od stworzenia listy gości i ustalenia gdzie organizujemy przyjęcie i jaki będzie ono miało charakter. Jeśli ma to być obiad to zwykle wynajmuje się miejsce w dobrej restauracji albo małe pomieszczenie w sali bankietowej. Tę formalność należy wypełnić jak najszybciej, bo zwykle trzeba czekać kilka miesięcy. Stosunkowo wcześnie trzeba też dokonać rezerwacji terminu w kościele oraz u fotografa. Na mniej więcej 3 miesiące przed ślubem można odłożyć rezerwację samochodu do ślubu, dekoracji kościoła oraz rezerwację u kosmetyczki i fryzjera.

Jakich działań wymaga przygotowanie skromnego ślubu?

Młoda para z pewnością będzie musiała zakupić sobie stroje ślubne. Z garniturem pana młodego z reguły nie ma problemu natomiast jeśli suknia ma być szyta w salonie to warto rezerwować termin od razu. Odpowiednio wcześnie należy także zamówić zaproszenia i wręczyć je gościom. Osoby, które mają pełnić rolę świadków również powinny być wcześnie powiadomione. Kilka tygodni przed ślubem udajemy się także do sali weselnej ustalamy menu, plan imprezy i wybieramy tort. Zazwyczaj trzeba we własnym zakresie nabyć alkohol dobrze jest więc zrobić to wcześniej.

Formalności kościelne i urzędowe

Sporo czasu zajmują również formalności w kościele, bo trzeba chodzić na nauki i kurs przedmałżeński. Konieczne jest także wyemitowanie zapowiedzi w obu parafiach. Również na formalności w urzędzie trzeba zarezerwować sobie czas. Obecnie część z nich można zrobić przez Internet.

O czym jeszcze warto pamiętać?

Zależnie od upodobań młodych skromną imprezę można wzbogacić o różne elementy dodatkowe i wszystkie one wymagają przygotowań. Można zamówić zespół muzyczny albo osobę śpiewającą w kościele. Niektórzy decydują się na zrobienie pokaźnej dekoracji przed domem. W wielu lokalizacjach w Polsce przyjęte jest by wpinać gościom kotyliony oraz dawać podarki w ramach podziękowań przy wyjściu. Są także zwolennicy filmowania ślubów i korzystania z usług fotobudki. W ramach atrakcji kulinarnych można zamówić wiejski stół albo mini bar czy stół ze słodyczami. Wszystko zależy od inwencji i możliwości finansowych. Jeśli młodzi zdecydują się na naprawdę skromne przyjęcie bez dodatkowych atrakcji zwykle udaje się wszystko zorganizować mieszcząc się w kwocie kilkunastu tysięcy złotych.

Podobne