Dzień ślubu dla każdej młodej pary jest momentem niezwykłym. Istnieje wiele sposobów na to aby ten dzień uczcić. Największa część osób decyduje się urządzić duże wesele na które zaprasza się rodzinę i znajomych. Są pary, które w ogóle rezygnują z zapraszania gości i zamiast tego udają się w wymarzoną podróż poślubną. Coraz więcej par obecnie wybiera wariant pośredni a mianowicie urządza skromne przyjęcie. Poniżej kilka porad na temat tego, jak taki skromny ślub można zorganizować.

Na czym polega skromny ślub?

Mówiąc skromny ślub zwykle mamy na myśli uroczystość w kościele lub urzędzie oraz następujące po nim niewielkie przyjęcie. Taki ślub różni się przede wszystkim liczbą gości i przewidzianych atrakcji. Cechą charakterystyczną tego przedsięwzięcia jest fakt, że uroczystość trwa krócej, potrzeba więc także mniej środków i czasu na jej przygotowanie. Na skromne śluby zaprasza się zwykle od 20 do 50 gości. Nie robi się wtedy całonocnego przyjęcia tylko krótki uroczysty obiad w restauracji.

Jak zorganizować skromny ślub?

Przygotowując się do skromnego ślubu trzeba przede wszystkim określić liczbę gości i przygotować listę. Zazwyczaj zaprasza się wtedy głównie bliską rodzinę z niewielkimi wyjątkami dla przyjaciół. Część osób decyduje się w zaproszeniach nie ujmować dzieci. Przygotowania warto zacząć mniej więcej 7-8 miesięcy przed ślubem. Bardzo ważne będzie ustalenie gdzie odbędzie się przyjęcie i jaki będzie jego charakter. Taki uroczysty obiad ślubny można zorganizować w eleganckiej restauracji albo w sali bankietowej, gdzie są przewidziane mniejsze pomieszczenia. Warto wybierać takie miejsca, gdzie jest możliwość biesiadowania także na tarasie czy w ogródku. Przy skromnych ślubach impreza ma zazwyczaj charakter siedzący. Jest to obiad, który trwa do 5 godzin i dwukrotnie podaje się dania gorące. Tego typu imprezę dobrze jest uatrakcyjnić muzyką płynącą w tle. Niektórzy decydują się zamawiać zespół muzyczny i o ile miejsce na to pozwala można też przewidzieć krótki czas na tańce. Impreza z muzyka na żywo zdecydowanie zyskuje na atrakcyjności, jednak tylko część młodych decyduje się na zespół bo koszty są wysokie co nie do końca współgra z ideą taniego i skromnego ślubu.

Jak przebiega przyjęcie na skromnym ślubie?

Przyjęcie zorganizowane po ślubie niewiele odbiega od tradycyjnego wesela. Parę młodą wita się chlebem i solą a następnie jest toast i odśpiewanie “sto lat”. Później goście zasiadają do obiadu i impreza powoli sama się rozkręca. Przy skromnym ślubie rezygnuje się z zabaw oczepinowych. Najczęstsze atrakcje to robienie zdjęć oraz dzielenie tortem. Często przewidziane są także atrakcje kulinarne takie jak stół ze słodyczami, rybami czy drink bar.

Podobne